Semmiképpen sem. Tudjuk, hogy az internetes használtcikk-kereskedésekben százával hirdetnek mellszívókat, de mielőtt kiadod a pénzedet, gondolkozz. Ha szeretnéd megóvni magadat a fölösleges kiadástoktól, ne vásárolj használtan.
De miért is?
- Mert egy használt mellszívó olyan, mint egy használt fogkefe. Az anyatej a nyálhoz vagy a vérhez hasonlóan egy testnedv, amit 100%-ig nem lehet kitakarítani a szívókészletből. A tapasztalat azt mutatja, hogy még hősokkos sterilizálás után is okozhat fertőzést egy továbbadott szívókészlet. Ha fogkefét vagy bugyit sem használnál más után, felejtsd el a használt mellszívót.
- Ugyanebből az okból ne bérelj mellszívót olyan kölcsönzőből, ahol a motoregységgel együtt a szívókészletet is bérbe adják, mert azt biztosan használta előtted más is. A bérelhető gépek esetében csak a motoregység továbbadható, a szívókészlet nem! Mellszívót csak olyan helyről bérelj, ahol a bérlés elején külön, saját részre kell megvásárolnod a géphez tartozó szívókészletet. A bérlés végeztével ezt nem is kell visszaadnod.
- Otthoni készülékek esetében érdemes utánanézned, mikori konstrukcióról van szó: egy 15 éve piacon lévő készülék esetében esélyes, hogy a motor fel tudja szívni az anyatejet. Pár éve még minden mellszívó nyitott rendszerű volt, ami azt jelentette, hogy a palack túltelítődése esetén felszívhatta a tejet. A motorban rekedt tej megpenészedik, a penészspórákkal szennyezett anyatej pedig nem éppen ideális táplálék a baba számára. Ezért nem tanácsos használt motoregységet sem vásárolni.
- Egy használt készülékre nem kapsz garanciát. Az otthoni használatra szánt mellszívó készülékek tervezett élettartama viszonylag rövid; csak 150 – 400 óra - napi 4 órás használattal ez az idő 2-3 hónap alatt kimeríthető. Így könnyen lehet, hogy a frissen vásárolt használt készülék élete egy-két használat után véget ér, és újat kell majd venned. Szervizünkben az elmúlt évtizedben sok-sok olyan kismamával találkoztunk, aki hasonlóképpen járt.