Mire kell figyelni a készülék szabályozásánál?

Ahhoz, hogy a mellszívó a lehető legtöbb tejet hozza le, segítse a tejtermelésedet és kényelmes is legyen, a kisbaba szopizását kell utánoznia. A kisbabák először gyors, sürgető, rövid szívásokkal, de csak enyhe erővel kezdenek szopizni – minta azt mondanák: anyu, adj tejet gyorsan! - ezzel a mozgással pedig kiváltják a mama tejleadó reflexét. Mikor a tej már megindult, lassabban, de erősebb, mélyebb szívásokkal kezdenek el szopizni. Tehát ideális esetben gyenge és erős, illetve lassú és gyors szívást is tudnia kell nyújtania a gépnek, hogy ezeket a mozgásokat utánozni tudja.

Mire érdemes figyelni?

  • A fentiekből következik, hogy minél több beállítható fokozata van egy készüléknek, annál több lehetőséged lesz vele megtalálni az ideális beállítást, és ez nemcsak a szívóerő, hanem a sebesség fokozataira (azaz ritmusra vagy ciklusszámra) is vonatkozik. Sok készüléknek csak 3 vagy 4 fokozata van, ez általában nem tudja kielégíteni az igényeket. Az az ideális, ha a tejleadó reflex kiváltásához be tudsz állítani magadnak egy enyhébb erejű, de gyorsabb ritmusú szívást, a fejéshez pedig lassabbat, ugyanakkor erősebbet. 
  • Léteznek úgynevezett „kétfázisú” készülékek, amelyeknek a programja bekapcsoláskor eleve egy gyors, de gyenge szívóerejű fázissal indít, hogy kiváltsa a tejleadó reflexet, majd átvált erősebb szívásra és lassabb ütemre. Egy kétfázisú mellszívó így tulajdonképpen pár plusz gombnyomástól kímél meg.
  • Sokszor találkozunk azzal a kéréssel, hogy „erős” mellszívót szeretne a kismama/apuka, mert úgy gondolják, az több tejet hoz le. Ez tévedés! Valójában a nagy szívóerővel inkább sérülést lehet okozni. Egy kis technika: a hozzáértő és lelkiismeretes mellszívógyártók készülékei általában 230 – 280 Hgmm (306- 373 millibar) körüli maximális vákuumot állítanak elő. Sajnos még vannak forgalomban Magyarországon olyan mellszívó készülékek is, amik akár 450 Hgmm (600 millibar) vákuumot is képesek előállítani, ezzel pedig komoly sérülést is lehet okozni. A maximális vákuumot a használati utasítás „technikai adatok” részénél találod, ez általában a márkahonlapról letölthető.
  • Vannak olyan kétfejes mellszívók, amelyekkel a két oldalt egymástól függetlenül tudod szabályozni. Ez akkor lehet hasznos, ha az egyik melled érzékenyebb a másiknál, vagy gyulladt.
  • Fontos, hogy a mellszívó szívási erőssége finoman, alacsony értékről indulva legyen szabályozható, hiszen az érzékenyebb mellet csak enyhe erővel szabad fejni. A bérelhető kórházi gépek általában ezt is tudják: szenzitív üzemmóddal rendelkeznek, vagy a vákuumerejük eleve nulláról indul. Az otthoni gépeknél az induló vákuum mértékét megint csak a használati utasításból vagy a termékleírásból tudhatod meg.